Велики регионални значај 29. “Копаоник бизнис форума”

Kopaonik

“Копаоник бизнис форум”, 29. по реду, биће одржан од 6. до 9. марта у хотелу “Гранд” на Копаонику, а трећина панела биће посвећена региону Западног Балкана и његовим потенцијалима за даљи раст што указује на велики регионални значај форума, саопштили су данас организатори.

Чвршћа сарадња земаља у региону, зелена транзиција и одржив развој биће главне теме о којима ће учесници разговарати и размењивати мишљења.

Српски Давос ће ове године окупити и све директоре међународних финансијских институција за Србију међу којима су Међународни монетарни фонд (ИМФ), Светска банка (WБ), Европска банка за обнову и развој (ЕБРД), Европска инвестициона банка (ЕИБ) и Међународна финансијска корпорација (ИФЦ), а своје учешће потврдили су и сви председници привредних комора земаља региона наводи се у саопштењу “Копаоник бизнис форума”.

“Према јануарском извештају Светске банке, за читав регион Западног Балкана предвиђа се умерени раст, од 4,1 одсто у 2022. години. Са пројектованим опоравком раста предвиђа се да ће стопа сиромаштва у региону Западног Балкана наставити тренд пада.

Међутим, укупни позитивни изгледи за овај регион и даље су нарушени ризицима који се односе на могући повратак ограничења везаних за пандемију и с тим у вези, исцрпљеност фискалног простора и растући ниво јавног дуга“, каже Александар Влаховић, председник Савеза Економиста Србије.

Он додаје и да политика земаља Западног Балкана треба да се фокусира на решавање кључних структурних препрека отварању радних места и економској трансформацији. То подразумева подизање укупне продуктивности привреда, унапређење квалитета независних институција које регулишу тржиште, као и стварање једнаких услова за све учеснике у тржишној утакмици.

На предстојећем “Копаоник бизнис форуму” једна од кључних тема биће и неопходност чвршће сарадње земаља као предуслова одрживог раста и развоја читавог региона Западног Балкана.

„Земље Западног Балкана се суочавају са неминовном зеленом транзицијом. Утицаји на климатске промене, загађење и егзистенцијалне еколошке кризе мењају темеље економске активности, избор потрошача и понашање инвеститора. Прелазак на зелени пут раста је дугорочни процес и није нимало лак.

Међутим, упркос бројним изазовима, зелена транзиција нуди могућности за Западни Балкан, посебно користећи предприступне ресурсе које су опредељене унутар ЕУ за земље кандидате. Ефикасно управљање зеленом транзицијом, неопходни политички компромиси, ће свакако бити, у годинама које долазе, у фокусу економске политике земаља Западног Балкана“, закључује Влаховић.

“Копаоник бизнис форум” организује Савез економиста Србије у партнерству са компанијом Мастерцард.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Тагови:

Најновије

error: Sadržaj je zaštićen. Copyright @ 025info.rs