Енглески и даље доминантан језик у ЕУ без обзира на Брегзит

Engleska

Без обзира на Брегзит енглески остаје страни језик који се највише говори у Европској унији.

Последње две деценије служио је као „лингуа франца“ (заједнички језик) у институцијама ЕУ, али и као језик комуникације онима којима није матерњи језик.

Извештај Евробарометра из 2012. године показао је да се енглески језик највише говори у ЕУ, са 38 одсто испитаника који га говоре на неком од нивоа знања.

Немачки језик је матерњи језик 16 одсто становништва ЕУ, италијански говори 13 процената, француски 12 одсто, а шпански и пољски осам процената, пренео је Браселс тајмс.

Па ипак евроенглески је најприсутнији посебно међу државним службеницима ЕУ у Бриселу.

Овај свакодневни, колоквијални облик језика који користе људи који раде у институцијама ЕУ често комбинује жаргонски језик везан за посао са британским енглеским.

Посланица немачких Зелених Тери Рајнке говорећи за Еуронеwс о својим искуствима са „евроенглеским“ у Европском парламенту, казала је да људи покушавају да се изразе, врло често директно преводећи на енглески језик свој матерњи језик, додајући својеврсни технократски језик европских институција.

Иако ЕУ има 23 званична језика, само три се сматрају „радним језицима“ који се користе у Европској комисији, а то су енглески, француски и немачки.

У пракси Немачка није вршила снажан притисак да се немачки користи као заједнички језик.

Насупрот томе, Французи су инсистирали на промовисању француског језика.
Током француског председавања Саветом Француска је инсистирала на коришћењу француског у ЕУ, што је узнемиравало посебно нордијске и балтичке службенике ЕУ који углавном говоре енглески као страни језик.

Међутим, није увек било тако.

Француски је некада био језик дипломатије, али када су источноевропске земље примљене у ЕУ од 2004. до 2007. године, француски је изгубио статус у корист енглеског, пошто је већина нових источноевропских држава чланица говорила енглески као страни језик.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Тагови:

Најновије

error: Sadržaj je zaštićen. Copyright @ 025info.rs